Глаукома
Начало > Глаукома
Обща информация
Глаукома е заболяване, което може да доведе до постепенно прогресивно и необратимо увреждане на влакната на зрителния нерв и зрението, а оставено без лечение– и до слепота.
Най-честата форма на глаукома е първичната откритоъгълна глаукома. Съвременната офталмология разглежда първичната откритоъгълна глаукома като прогресивно невродегенеративно заболяване.
Основен рисков фактор за развитие на глаукома е повишеното вътреочно налягане. Нормалните стойности на очното налягане според множество специализирани проучвания са между 10 и 21 mmHg. Съществува и глаукома с нормално налягане.
Симптоми
Глаукомата е заболяване, което най-често протича без оплаквания/симптоми. Едва когато е загубено зрението на едното око и започне да се уврежда зрението и на другото око, пациентите търсят консултация с лекар и отиват на очен преглед. За съжаление на този етап от увреждането на очния нерв и зрението, дори да се приложат всички известни средства на медицинската наука, не е възможно да се възстанови зрението. Целта на лечението е да се понижи очното налягане, за да се предотврати допълнително зрително увреждане. Ето защо е необходимо да се извършват редовни профилактични прегледи. Единствено навременно поставената диагноза, провеждане на подходящото лечение и редовното наблюдение от очен лекар с допълнителна квалификация в областта на глаукомата могат да предотвратят прогресивното увреждане на очния нерв и/ или да забавят ослепяването.
Хората, които имат рискови фактори за развитие на глаукома (например високо очно налягане, глаукома в рода, тънка роговица, диабет, високо кръвно налягане, късогледство, далекогледство), трябва да посещават очен лекар веднъж годишно. Пациентите с глаукома трябва да бъдат преглеждани по-често -при напреднало заболяване на всеки 3 месеца, а при начална глаукома и/ или добър контрол- на всеки 6 месеца.
Лечение
На този етап от развитието на медицината и офталмологията целта на глаукомното лечение е понижаване на очното налягане до стойностти, които предотвратяват по-нататъшното увреждане на очния нерв и зрителното поле и забавят прогресията на заболяването (ослепяването). За осъществяване на тази цел се прилага лечение с капки, лечение с лазер и/или се извършва очна операция. За съжаление, съществува реален риск един от десет пациенти с напреднала глаукома да загуби зрението си, дори и да е приложено най-доброто съвременно лечение. Ето защо са толкова важни редовните прегледи и преоценката на целевото очно налягане при всеки преглед на пациентите с напреднала глаукома.
В съвременната офталмологична практика за проследяването на пациентите с глаукома и назначаване на необходимото лечение, освен изследване на зрителната острота и измерване на очното налягане, трябва редовно да се изследват зрителното поле (периметър) и състоянието на зрителния нерв с ОСТ- оптична кохерентна томография. Съвкупността от всички тези специализирани методи на изследване може най-точно да даде отговор дали заболяването е добре контролирано или прогресира. При прогресия на увреждането е нужно да се понижи още повече очното налягане (с други капки, с лазерно и/или хирургично лечение). Така например за пациенти с начална глаукома може да е достатъчно очното налягане да се понижи под 18 mmHg, докато при напреднало увреждане на очния нерв и зрителното поле очното налягане трябва да е ниско- под 12 mmHg, дори и под 10 mmHg.
Заключение
За щастие в 21 век офталмологията и глаукомните специалисти разполагат с много възможности за понижаване на очното налягане и лечение на глаукомата- различни групи лекарства (капки), включително и без консерванти, лазерни интервенции, миниинвазивни операции, класически операции, имплантация на шънтове и клапи. Съвременните миниинвазивни операции, като по-малко рискови в сравнение с класическите глаукомни хирургични интервенции, позволяват с висока степен на сигурност и шанс за успех да се понижи очното налягане по хирургичен път дори и в начални етапи на глаукомното увреждане. Целта на миниинвазивните глаукомни операции е постигане на оптимален и продължителен контрол на очното налягане и забавяне прогресията на заболяването без необходимост от локална терапия с капки. Ето защо те могат да бъдат метод за лечение на пациенти с непоносимост към капки или на тези пациенти, които поради други заболявания или обстоятелства не могат редовно да поставят препоръчаните им от очен лекар капки.
Освен понижаването на вътреочното налягане при пациентите с глаукома много важни са: правилното хранене, спиране на тютюнопушенето, наличието на умерена физическа активност. Корекцията на наднорменото тегло оказва благоприятно въздействие за овладяване прогресията на глаукомното увреждане.