Далекогледство

Начало > Далекогледство

Обща информация

Човешкото око притежава съвършена оптична система, благодарение на която виждаме ясно. Разбира се, съществуват и изключения от това правило. 

Далекогледството (хиперметропия) е рефракционна аномалия, при която човек вижда ясно надалече, а обектите на близко разстояние са неясни. Далекогледството може да бъде коригирано с очила или контактни лещи, а при определени условия и с операция. При далекогледството фокусът на светлинните лъчи попада зад ретината, т.е окото се явява относително по-късо (по-малко) за оптичната система. Коригиращите очила или контактни лещи помагат светлинните лъчи да се съберат в една точка върху ретината и обектите наблизо да се виждат ясно. Далекогледството, особено в лека форма, бива коригирано и по естествен път чрез процеса на акомодация. Това означава, че окото само се нагажда да вижда ясно близко разположените обекти. При продължителна работа на близко разстояние далекогледите хора могат да се чувстват преуморени, да имат главоболие, а не рядко се появяват и възпаления на клепачите. Акомодацията обикновено отслабва с възрастта, появява се т.нар. старческо далекогледсво 

Лечение

Ако се съмнявате, че имате далекогледство, обърнете се за преглед към очен лекар. При първичното изследване ще Ви бъдат поставени капки за разширяване на зеницата. Целта на капките е да се отпуснат очните мускули и да се изключи процеса на акомодация, за да се определи точният диоптър. В зависимост от вида на капките след такова изследване може да виждате неясно няколко часа или няколко дни. Изяснете предварително с Вашия очен лекар колко време ще виждате неясно, за да си планувате свободно време и начин на транспорт. След разширяване на зениците с капки не се разрешава да шофирате. Препоръчително е носенето на слънчеви очила, докато зениците възвърнат нормалната си ширина.